Możesz nie sądzić, że jest wiele do wyboru kleju do płytek, ale jest więcej do rozważenia, niż można się spodziewać. Przed zakupem, oto kilka rzeczy, które należy rozważyć przed rozpoczęciem pracy, który klej do płytek jest odpowiedni dla pracy, którą wykonujesz.

Uzyskanie właściwej mieszanki

Klej dostępny jest w dwóch różnych rodzajach - gotowej pasty mieszanej i w proszku. Zaletą gotowych mieszanek jest to, że są gotowe do użycia bezpośrednio z wanny, co pozwala zaoszczędzić czas i kłopoty związane z samodzielnym mieszaniem kleju. Jednak minusem jest to, że naprawdę nadaje się tylko do małych płytek ceramicznych (mniej niż 30x30cm) i rozprysków.

Natomiast klej w postaci proszku może być stosowany na każdej płytce i prawie każdej powierzchni. Jest również tańszy niż klej gotowy i ma znacznie silniejsze wiązanie.

Jakiego koloru?

Większość klejów można kupić w kolorze szarym lub białym. Który z nich kupisz zależy od wybranego przez Ciebie koloru fugi. Jeśli używasz ciemniejszej zaprawy do fugowania, to lepiej mieć szary klej i na odwrót - do fugowania białego.

Czy jest ogrzewanie podłogowe?

Jeśli pomieszczenie, w którym znajdują się kafelki, ma ogrzewanie podłogowe, należy koniecznie zastosować elastyczny klej. Dzieje się tak dlatego, że nagrzewanie i chłodzenie ogrzewania spowoduje pęknięcie nieelastycznego kleju. Należy również wziąć pod uwagę sam system ogrzewania - podczas gdy większość klejów elastycznych nadaje się do stosowania zarówno w elektrycznych, jak i wodnych systemach ogrzewania podłogowego, zawsze warto zapytać o fachową poradę, który z nich najlepiej sprawdzi się w Państwa systemie.

Zabierając swój czas na zrobienie dobrej roboty

Jeśli chodzi o kleje, można uzyskać różne prędkości ustawiania, często nazywane "Standard" lub "Rapid". Tak szybko, jak tylko klej ustawia można rozpocząć z fugowania i kończąc pracę off, więc prawdopodobnie zdecydujesz się na szybkie ustawienie opcji. Jednak, jeśli były kafelki pokój z trudnym wzorem, można skorzystać z wolniejszym kleju ustawienia, aby upewnić się, że masz czas, aby uzyskać wszystko wygląda tak jak powinno.

Gdzie kafelki?

Ważne jest, aby myśleć o okolicy, którą kafelkujesz. Do pomieszczeń mokrych, pryszniców, łazienek i kuchni zaleca się stosowanie kleju wodoodpornego ze względu na ilość wilgoci w pomieszczeniu.

Na co się kafelkuje?

Jeśli zamierzasz układać płytki na świeżym tynku, konieczne jest nałożenie podkładu przed rozpoczęciem pracy. Pozwoli to upewnić się, że powierzchnia została uszczelniona, a woda nie jest wyciągana, co powoduje silniejsze wiązanie. W przypadku układania płytek na drewnianej podłodze, przed rozpoczęciem należy upewnić się, że na podłodze znajduje się płyta nośna lub mocna sklejka, nie należy też używać gotowego kleju - najlepiej jest stosować proszek z drewnem. Jeśli kafelki na betonowej podłodze, upewnij się, że beton w pełni wyschnął pierwszy, a następnie użyć kleju zasilanego również.

Jeśli chodzi o projekty związane z kafelkami, to niezwykle ważne jest, aby uzyskać odpowiedni klej, ponieważ doprowadzi to do tego, że praca będzie wyglądać świetnie, gdy skończysz i pozostaniesz świetnie wyglądać na czas. Zawsze warto porozmawiać z ekspertami o ich opinii, więc porozmawiać z jednym z naszych doradców w sklepie, aby upewnić się, że wybierasz odpowiedni klej do swojej pracy.