Lampy LED Lampa LED to elektroniczne urządzenie o charakterze półprzewodnikowym, które ma określony skład materiałowy. Pod wpływem przepływającego prądu będzie emitowane z tego urządzenia światło. Pierwsza lampa LED ze światłem widzialnym dla ludzkiego oka powstała w 1962 roku. Badania późniejsze pozwoliły stworzyć kolejne diody ze zmieniającą się barwą światła. Największe wyzwanie było jednak takie, by przygotować światło, które będzie odpowiednio mocne w stosunku do energii jaką lampa będzie pobierać. W przypadku oświetlenia głównego na pewno taką wielką zaletą lamp LED będzie to, że są one podobne do światła słonecznego. Ludzki wzrok przystosowany jest do widzenia białego światła.

W przypadku lamp Ledowych to białe światło generuje się na dwa sposoby. Lampa może mieć kilka różnych kolorów światła, które gdy zostaną połączone będą emitować światło białe. Popularniejszą metodą będzie jednak zastosowanie niebieskiego źródła, które będzie potem pokryte związkami chemicznymi, które nazywa się luminoforami. Zmieniają one spektrum światła. Dzięki wykorzystywaniu kilku powłok widmo może się upodobaniać do tego jakie będzie emitowane przez słońce. Każda warstwa redukować może strumień światła i głównym celem będzie ciągły rozwój tej technologii, tak by wyregulować poziom różnic między światłem i barwą. Zwykła żarówka daje około 17 lumenów na każdy WAT mocy i to będzie określało jej skuteczność świetlną. W przypadku halogenów będzie to już około 30 na WAT. Można jest zauważyć lampy fluorescencyjne, których możliwości są jeszcze większe, ponieważ skuteczność świetlna jest tam na poziomie 60-80 lumenów na W mocy.

W przypadku lamp halogenowych trzeba zauważyć, że takie światło ma inną nieco temperaturę barw. Lampy, które mają taką charakterystykę najczęściej określane są jako lampy chłodne, białe. Kolor niebieski ogólnie postrzega się bowiem jako zimny, natomiast kolor czerwony jako ciepły. W przypadku lamp fluorescencyjnych są one dobrym wyborem jeśli chodzi o biura i obiekty przemysłowe. Sprawdzają się one tam całkiem nieźle i raczej są oceniane pozytywnie. Minusem będzie jedynie to, że nie można w przypadku takich lamp prowadzić odpowiedniej regulacji natężenia światła. Emitowane będzie światło zimne, w którym kolory mogą wyglądać na nieco nienaturalne. Dodatkowo będą się one wolno nagrzewać. Niestety w składzie znajduje się również rtęć, która jak wiadomo jest metalem trującym i dlatego trzeba na takie lampy będzie w sposób szczególny uważać, by były rzeczywiście bezpiecznie użytkowane.