Rodzaje lamp oświetleniowych Jeśli planujemy przestrzeń w domu czy mieszkaniu na pewno będzie warto postawić na kilka źródeł światła. W zależności od tego jaka jest pora dnia czy tego co robimy możemy mieć różne potrzeby. Dlatego warto, by to światło w naszych pomieszczeniach dawało nam możliwość realizowania takich różnych potrzeb. Jeśli chodzi o różne lampy to wybór jest obecnie znaczący: Wisząca to podstawa oświetlania w każdym pomieszczeniu. Najczęściej umieszczana jest na środku pomieszczenia a swoją estetyką powinna zostać dopasowana do mebli, które w takich pomieszczeniach się znajdują jak i też do stylu pomieszczania. To jak wysoko będzie powieszona lampa zależy oczywiście od tego jakie wysokie jest pomieszczenie. jeśli chcemy mieć mocne światło to warto stawiać na klosze, które nie będą całkowicie zakryte. Wiszące lampy mają najczęściej kilka źródeł światła. Kinkiet to oświetlenie, które określić należy jako dodatkowo, montowane blisko powierzchni ściany. Najczęściej ze względu na światło delikatne jest to element dekoracyjny.

Kinkiety wykorzystuje się w holach. Dobre wrażenie robią, gdy w rzędzie jest ich kilka. Lampa stojąca powinna się znajdować w każdym pomieszczeniu. Będzie najlepiej wybierać takie, które są łatwe do przemieszczania. Ich wysokość może być zróżnicowana. Jeśli chodzi o praktyczne rozwiązanie to dobre będą lampy, które są lekki i można również w nich przesuwać odpowiednio do własnych potrzeb wysokość klosza. Można montować włącznik pod kloszem, na statywie albo w kablu. Lampa stołowa będzie dobrym rozwiązaniem, gdy posiada się ładny stolik kawowy lub stół jadalny. Niektórzy umieszczają takie lampy również na szerokich parapetach, regałach czy kominkach i podobnych przestrzeniach. Będzie ona przede wszystkim pełniła funkcje dekoracyjne, ocieplające wnętrze światłem, które będzie delikatne.

Lampa do gabinetu Lampa gabinetowa, na biurko oprócz tego, że pełni funkcje estetyczne będzie także zapewniać odpowiednie oświetlenie powierzchni. Jej klosz powinien być regulowany i dopasowany do źródeł światła. Najczęściej będzie się używać żarówek, które mają moc 15w. Nocna lampa nadaje się do stawiania na stoliku nocnym. Jej moc jest delikatna, nie powinna oślepiać. Jeśli chodzi o oświetlenie w pokoju dziecięcym to jest to bardzo szeroki, ponieważ tutaj można mówić o różnych elementach. Na pewno takim podstawowym elementem oświetlenia będzie ładna lampa wisząca, która będzie miała intensywne światło. Ale poza tym powinna się także znaleźć lampa nocna oraz lampka na biurku, tak by dziecko miało odpowiednie miejsce do wykonywania codziennych prac związanych z odrabianiem lekcji oraz nauką. Najlepiej oświetlona musi być właśnie ta strefa, którą określić można jako strefę pracy. Można jeszcze mówić o innych kategoriach, gdzie wymienić można innowacyjne lampy do kontaktu, np. w toalecie, lampy dla dzieci, które nie chcą spać w ciemności. Czasami sprawdzają się także lampy owadobójcze albo też lampy, które mają charakter dekoracyjny.