źródła światła

            Przedpokój spełnia przede wszystkim funkcje praktyczne. Ma zapewniać wygodę przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Komfort ten jednak zależny jest od rodzaju zastosowanego oświetlenia, bowiem w przedpokoju najczęściej nie można liczyć na dostęp światła naturalnego. Światło jest także ważne z tego względu, że tutaj ubieramy odzienie wierzchnie i po raz ostatni przed wyjściem rzucamy okiem na swoje odbicie w lustrze. W jaki sposób spełnić oświetleniowe wymagania przedpokoju oraz jego użytkowników?

Oświetlenie główne i dodatkowe

            Pomysłem na oświetlenie przedpokoju jest zastosowanie lamp, które niejako spełniają funkcję oświetlenia głównego oraz oświetlenia dodatkowego. Zasada jest prosta – na suficie lądują lampy, których zadaniem jest rozświetlenie jak największych obszarów przestrzeni. Na ścianach zaś pozostaje miejsce dla lamp dodatkowych, które odpowiadają za tworzenie klimatu, dopasowanie do zastosowanej aranżacji, a nierzadko również poprawianie proporcji. Przedpokoje z natury są wąskie i długie, czasami bardzo wysokie, stąd niewłaściwie proporcje znajdują swoje odzwierciedlenie w niskim komforcie użytkowania przestrzeni. Światło ma szansę zniwelować niekorzystne efekty wizualne.

Punktowe źródła światła na suficie

            Dobrym pomysłem na oświetlenie główne jest zastosowanie punktowych źródeł światła. Jak wspomniano, przedpokój ma być komfortowy w użytkowaniu i funkcjonalny, stąd zastosowanie minimalistycznych, ale bardzo estetycznych i wysokich jakościowo opraw, jak na przykład propozycje oferowane przez sklep z lampami Lampy.it, przynosi pożądane efekty.

            W niewielkich i niskich, a także bardzo wąskich przedpokojach, liczy się oszczędność przestrzeni. Punktowe źródła światła wpisują się w tak powstałe potrzeby. Nie zwisają na długich linkach, zatem nie ma ryzyka zawadzania o nie głową. Rozpraszają równomiernie wiązki światła, sprzyjając podnoszeniu komfortu użytkowania przedpokoju. Są uniwersalne i wpisują się w dowolną aranżację przestrzeni. Do tego oszczędne, bo najczęściej wykorzystujące światło LED-owe, które spośród dostępnych rozwiązań, oferuje największą żywotność i trwałość oraz niski pobór mocy.

Klasyczne kinkiety na ścianach

            Na ścianach wolne miejsce warto wykorzystać na kinkiety. Klasyczne, nowoczesne, a może proste spot lighty, które spełniają te same funkcje? To już zależy od przyjętego wystroju i oczekiwań użytkowników. Niezależnie od wybranej propozycji, pojawia się oświetlenie dodatkowe, które tworzy klimat, uzupełnia aranżację, a nierzadko eksponuje dekoracyjne elementy.

            Wiązki świetlne płynące wprost ze ścian są w stanie poprawić proporcje przedpokoju. Klosz otwarty ku górze i ku dołowi, wyrównuje je. Światło padające tylko w górę optycznie podwyższa pomieszczenie, zaś tylko ku dołowi, obniża zbyt wysoki sufit.

            Kinkiety mogą zagościć w okolicach lustra. Jeśli są umocowane tuż nad lustrem lub po obu jego stronach, gwarantują równomierne oświetlenie i brak efektu powstawania cieni. Można swobodnie przeglądać się tuż przed wyjściem z domu.

Jakie światło zastosować w przedpokoju?

            Brak dostępu do światła naturalnego sprawia, że w przedpokoju trzeba sobie radzić tylko światłem sztucznym. Jego barwa, moc i ewentualny kolor żarówek, powinny być dobrane zarówno do aranżacji, jak i wielkości przedpokoju. Generalnie warto skłaniać się ku świetle wyglądającym możliwie naturalnie, by nie zaburzać postrzegania. W oprawie punktowych źródeł światła oraz kinkietów, uzyskane wiązki będą prezentować się ciekawie, a do tego zostanie zagwarantowana funkcjonalność przedpokoju.