Naprawić czy wymienić?

Zanim zaczniesz, musisz zdecydować, czy chcesz zainwestować w nowy kran, czy po prostu naprawić ten, który już masz.

To, czy zdecydujesz się naprawić problem czy wymienić kran, zależy od tego, jak stare są Twoje krany i w jakim są stanie. Całkiem nowe krany mogą potrzebować tylko kilku poprawek, ale jeśli Twoje krany łazienkowe są trochę stare i zmęczone, może to być czas na modernizację.

Dzięki bardziej wydajnym modelom dostępnym obecnie na rynku możesz wymienić swój kran na taki, który jest bardziej przyjazny dla środowiska i będzie działał dłużej - to lepsze dla naszej planety i Twojego rachunku za wodę!

Wymiana cieknącego kranu łazienkowego

Wymiana kranu w łazience wymaga umiarkowanych umiejętności majsterkowania i pewności siebie, jeśli chodzi o hydraulikę, ponieważ będziesz musiał odłączyć dopływ wody.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę kranu, do wykonania zadania będziesz potrzebować klucza nastawnego i śrubokręta płaskiego lub krzyżakowego. Proces będzie się różnić w zależności od umywalki i jak stary kran jest zamontowany, ale ogólnie trzeba będzie:

Zakręcić wodę

Zanim zrobisz cokolwiek innego, trzeba wyłączyć zarówno ciepłą i zimną wodę, które powinny być w pobliżu kotła.

Następnie należy uruchomić wszystkie krany w domu, aby upewnić się, że nadmiar wody został odprowadzony i że zasilanie w wodę zostało rzeczywiście wyłączone.

Gdy każdy kran jest spuszczony, pamiętaj, aby pozostawić je wszystkie włączone, aż po wymianie kranu i ponownym włączeniu dopływu wody.

kran

Zdemontuj stary kran

Odkręć nakrętkę, która łączy umywalkę z kranem (powinna znajdować się bezpośrednio pod umywalką). Może to być trudne, szczególnie jeśli kran jest stary lub został przykręcony szczególnie mocno.

Aby uniknąć uszkodzenia ceramiki, warto skonsultować się z profesjonalistą, jeśli uważasz, że do wykonania tej czynności może być konieczne użycie elektronarzędzia. Po odkręceniu nakrętki, usuń stary kran z umywalki.

Zainstaluj nowy kran

Weź nowy kran i podłącz go do gwintowanego słupka, podając go przez otwór w umywalce tak, że kran jest zawieszony na górze umywalki i gwint wystaje z dołu.

Następnie mocno dokręć nakrętkę do gwintowanego słupka, tak aby kran był mocno osadzony w umywalce.

Podłącz swoją hydraulikę

Ten bit może być trudne, a jeśli kiedykolwiek masz wątpliwości, zalecamy skontaktować się z hydraulikiem, aby pomóc zapewnić, że nowy kran jest podłączony do sieci wodociągowej prawidłowo.

Elastyczne złączki muszą być mocno przykręcone do nowego kranu i połączone z miedzianymi rurami. Aby upewnić się, że nowa armatura kranowa jest zarówno regulowana jak i bezpieczna, nie zapomnij o złączce zaciskowej pomiędzy dwoma rurami.

Wszystko jest w porządku, rury z ciepłą i zimną wodą powinny być teraz gotowe do przepływu przez ścianę do nowych rur. Upewnij się, że wykonujesz ostatnią kontrolę, aby upewnić się, że krany są mocno na miejscu i nie ma żadnych luźnych połączeń.

Włącz z powrotem dopływ wody

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, upewnij się, że nowe krany są włączone przed ponownym włączeniem dopływu wody, w przeciwnym razie powietrze zgromadzone w rurach zostanie wtłoczone i może uszkodzić krany. Po ponownym włączeniu dopływu wody nie zapomnij zakręcić wszystkich kranów w domu, aby zatrzymać przepływ wody.

Tak więc masz to już za sobą, Twoje zupełnie nowe krany powinny być sprawne i gotowe do pracy! Jeśli szukasz inspiracji do łazienki przy wyborze nowych kranów, zapoznaj się z naszymi przewodnikami kupującego. Dzięki asortymentowi kranów zarówno do tradycyjnych, jak i ultranowoczesnych pomieszczeń, jesteśmy pewni, że znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz.