Nie jest niespodzianką, że łazienka i wilgoć idą w parze. Aby uniknąć problemów, które mogą powstać z powodu nadmiaru wilgoci, odprowadzanie skroplin z łazienki jest ważną procedurą, którą można osiągnąć poprzez zainstalowanie wentylatora wyciągowego.
Aby odprowadzić wilgoć z łazienki, przeczytaj dalej przewodnik po instalacji wentylatora wyciągowego w suficie łazienki.
PRZYGOTOWANIE
Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem procesu instalacji. Jeśli montujesz wentylator w nowym miejscu na suficie, będziesz musiał wyciąć otwór przez sufit i do przestrzeni na poddaszu. Stamtąd wentylator będzie musiał być przymocowany do podłogi lub ściany i podłączony przewodami do otworu wentylacyjnego w suficie łazienki, a także do wentylacji biegnącej przez dach domu lub ścianę zewnętrzną.
Ważne jest, aby planować z wyprzedzeniem i mieć na uwadze układ pomieszczeń - upewnij się, że na poddaszu jest wystarczająco dużo miejsca, aby wentylator zmieścił się na swoim miejscu. Jeśli robisz otwór w suficie, zawsze tnij pomiędzy belkami (poziomymi belkami nośnymi, do których mocowany jest tynk). Wcześniej należy użyć elektronicznego detektora, aby sprawdzić, czy w ścianie lub suficie nie ma ukrytych przewodów lub rur.
Uwaga: W zależności od stylu wentylatora, metoda instalacji będzie się różnić, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcjami producenta, a także z tym przewodnikiem.
MATERIAŁY
- Elastyczny przewód
- Piła (w przypadku cięcia przewodów na wymiar)
- Pokrywa kratki i osprzęt
- Wiertło i wiertło o odpowiednim rozmiarze
- Piła do podkładek
- Drabina
- Śrubokręt
- Wyposażenie bezpieczeństwa: Rękawice i okulary ochronne
- Ołówek
MONTAŻ WENTYLATORA WYCIĄGOWEGO W SUFICIE
1. Zrób otwór w suficie
Jeśli instalujesz wentylator wyciągowy w nowym miejscu, będziesz musiał stworzyć przestrzeń przez sufit łazienki do wnętrza strychu. Wybierz miejsce, w którym chcesz zainstalować wentylator (patrz rozdział "Przygotowanie" w celu uzyskania wskazówek). Usunąć izolację.
Używając ołówka, zaznaczyć na suficie pozycję części wentylacyjnej wentylatora. Wywiercić otwór w suficie w punkcie zaznaczonego konturu, a następnie używając pilarki wyciąć otwór dookoła konturu. Ostrożnie usunąć odpady. 2.
2. Zamontować odpowietrznik na suficie
Przymocować złączki do otworu wentylacyjnego, które będą połączone z rurą wentylacyjną na poddaszu. Po ich zamontowaniu przytrzymać odpowietrznik nad utworzoną przestrzenią i zaznaczyć położenie otworów, w których będzie on mocowany do sufitu.
Wywiercić otwory w zaznaczonych miejscach i włożyć niezbędne elementy wyposażenia, takie jak kołki rozporowe. Przytrzymaj odpowietrznik w odpowiednim miejscu i zamocuj go za pomocą śrubokręta. Pamiętaj, że w zależności od konstrukcji Twojego sufitu, odpowiednie mocowania mogą się różnić.
3. Montaż wentylatora w przestrzeni poddasza
W zależności od konstrukcji, wentylator powinien być przymocowany poziomo do podłogi lub z boku poddasza. Używając ołówka, zaznaczyć miejsce, w którym będzie zamocowana rama wentylatora i wywiercić otwory. W razie potrzeby włożyć odpowiednie okucia, takie jak kołki rozporowe, i zabezpieczyć ramę śrubokrętem.
Może być konieczne usunięcie klipsów usztywniających (okucia po obu stronach wentylatora, gdzie przymocowane są przewody) przed przymocowaniem ramy do ściany.
4. Przymocować przewody
Przymocować przewód elastyczny do wylotu sufitowego i do jednej strony wentylatora. Po drugiej stronie wentylatora zamocować przewody, które podłącza się do zewnętrznego źródła wentylacji.
5. Wykonać podłączenia elektryczne i zabezpieczyć pokrywę kratki.
Wszystkie prace elektryczne muszą być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka. W zależności od stylu wentylatora, może on być sterowany oddzielnym sterownikiem lub podłączony do włącznika światła w łazience.
Po wykonaniu tych czynności należy zamontować osłonę rusztu na suficie łazienki, nad otworem wentylacyjnym. Kiedy jesteś pewny działania swojego wentylatora wyciągowego, wymień izolację na poddaszu.
Zawsze należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności i stosowaniu odpowiednich materiałów zabezpieczających. Dzięki dokładnemu planowaniu i przejrzeniu kroków opisanych w wytycznych producenta można cieszyć się komfortem i jakością dobrze wentylowanej łazienki!