Prysznic jest prawdopodobnie jednym z najczęściej używanych elementów w Twoim domu, niezależnie od tego, czy jest początkiem Twojego dnia, czy pomaga Ci się zrelaksować przed snem. Ważne jest, aby wybrać model, który pasuje zarówno do Twojego stylu życia, jak i wyglądu Twojej łazienki, a kiedy już znajdziesz idealny projekt, czas zacząć go używać!

Jeśli masz zaawansowane zdolności majsterkowania i odpowiednie materiały, nasz przewodnik wprowadzający pokaże ci, jak zainstalować prysznic w łazience.

PRZYGOTOWANIA

Przed instalacją prysznica należy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Upewnij się, że brodzik, zawory hydrauliczne, rury i glazura zostały wcześniej zainstalowane i skompletowane.

Planowanie to podstawa. Kabiny prysznicowe są dostępne w różnych stylach i rozmiarach, dlatego ich rozmieszczenie będzie się różnić w zależności od wybranego modelu. Jednak niezależnie od kształtu, ważne jest, aby przed rozpoczęciem montażu zdecydować, gdzie zamierzamy umieścić poszczególne elementy prysznica, takie jak drzwi.

Po zaplanowaniu lokalizacji należy sprawdzić za pomocą urządzenia kontrolnego, czy w ścianach, w których będą wiercone otwory, nie ma ukrytych rur lub kabli elektrycznych. Wyłączyć wodę z sieci i upewnić się, że jest dostępna dodatkowa para rąk do podnoszenia lub stabilizacji, z którą może być potrzebna pomoc.

Uwaga: Procedury instalacyjne różnią się w zależności od modelu i stylu prysznica. Zawsze należy zapoznać się z instrukcjami producenta oraz tym przewodnikiem.

MATERIAŁY

  • Wiertarka i odpowiednie wiertła
  • Śrubokręt
  • Młotek
  • Pistolet do klejenia
  • Silikon
  • Taśma miernicza
  • Poziomica
  • Śrubokręt
  • Ołówek
  • Piła (w zależności od ewentualnych poprawek, które trzeba będzie wykonać)

prysznic

MONTAŻ PRYSZNICA

1. Wyznacz miejsce montażu relingów

W zależności od wielkości i rozmieszczenia prysznica należy zamocować szyny do kabiny na ścianie, w linii z brodzikiem. Można je zamontować albo na dwóch różnych ścianach w przypadku formacji w kształcie czworokąta lub litery D, albo na jednej ścianie w przypadku prysznica typu walk-in.

W zależności od stylu prysznica, niektórzy producenci zalecają montaż prysznica przed zmierzeniem i zaznaczeniem miejsca na szyny. W takim przypadku potrzebna będzie dodatkowa para rąk, która pomoże podnieść i przytrzymać kabinę na miejscu podczas mierzenia i zaznaczania właściwego miejsca do zamocowania armatury do ściany.

Przy ustalaniu położenia szyn wnękowych najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie, że są one równe, używając poziomicy jako punktu odniesienia. Kluczowe jest również użycie taśmy mierniczej i upewnienie się, że szyny są ustawione w linii z brodzikiem w odpowiednim punkcie określonym w instrukcji obsługi.

Po upewnieniu się, że szyny znajdują się we właściwym miejscu i są wypoziomowane, zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których będziemy wiercić otwory. Powtórz tę procedurę w razie potrzeby.

2. Przygotuj ścianę pod szyny do boksu

Używając wiertła określonego w instrukcji, wywierć otwory w miejscach, które zaznaczyłeś wcześniej. Upewnij się, że za pomocą detektora elektronicznego sprawdzisz, czy nie ma tam żadnych rur lub przewodów. Włóż kołki rozporowe, upewniając się, że przylegają do ściany - w razie potrzeby użyj młotka.

3. Zamocuj szyny wnękowe

Również w tym przypadku proces ten będzie się różnił w zależności od stylu prysznica. W przypadku większości kabin czterokątnych i w kształcie litery D, kabina powinna zostać połączona z szynami, a następnie przymocowana do ściany. W przypadku prysznica typu walk-in często najpierw mocuje się szyny, a dopiero potem panel.
Niektóre modele wymagają zastosowania wodoszczelnego uszczelnienia pomiędzy szyną a ścianą. W takim przypadku należy nanieść cienką warstwę silikonu na szynę za pomocą pistoletu do uszczelniania. Wyrównać szyny i przymocować je do ściany za pomocą dołączonych wkrętów. Usunąć nadmiar silikonu. 4.

4. Mocowanie paneli

W zależności od stylu prysznica, niektóre panele wpasowują się w szyny kabiny, podczas gdy inne muszą być zabezpieczone dodatkowymi elementami. Instrukcje dotyczące montażu paneli można znaleźć w instrukcji montażu.

W przypadku prysznica przejściowego często wymagane jest dodatkowe wsparcie w postaci drążka nad prysznicem, który mocuje panel do przeciwległej ściany. Należy dokonać odpowiednich pomiarów i w razie potrzeby skrócić pręt za pomocą piły. Wywiercić otwór zgodnie z wymiarami podanymi w instrukcji i zamocować kołek rozporowy i złączkę. Wsunąć drążek na miejsce, zatrzaskując jeden koniec nad panelem prysznicowym i dokręcając drugi koniec w złączce.

5. Zamocować dodatkową armaturę

Ten etap może się znacznie różnić w zależności od konstrukcji kabiny prysznicowej. Niektóre kabiny będą miały przesuwane drzwi, dlatego rolki trzeba będzie przymocować do dolnej części paneli, a drzwi zatrzasnąć na miejscu. Prysznice na zawiasach będą musiały być przymocowane do krawędzi za pomocą odpowiednich wsporników.

6. Nałóż wodoszczelną masę uszczelniającą

Niektóre prysznice mają ramy, które odprowadzają wodę wewnętrznie, a zatem uszczelniacz należy nałożyć tylko na zewnętrzną stronę ramy. Inne, takie jak prysznice przejściowe, będą wymagały warstwy uszczelniacza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz wzdłuż dolnych krawędzi brodzika. Użyj pistoletu do uszczelniania, aby wyznaczyć cienką, równą granicę w odpowiednich miejscach.

Po zamontowaniu kabiny prysznicowej nadszedł czas na podłączenie dodatkowych elementów, takich jak głowica prysznicowa. Można to zrobić samemu, ale jeśli nie znamy się na instalacjach hydraulicznych w naszym domu, zawsze zalecamy konsultację z fachowcem.

Po dokładnym zapoznaniu się z wytycznymi podanymi w instrukcji montażu oraz instrukcjami krok po kroku zawartymi w tym przewodniku, możesz zainstalować nowy prysznic w swojej łazience. Upewnij się, że dokładnie się przygotowałeś i masz odpowiednie materiały, a także parę pomocnych rąk w pobliżu.

Zajmie to trochę starannego planowania i kilka godzin ciężkiej pracy, ale kiedy skończysz, możesz zrelaksować się pod odświeżającym prysznicem!

Czytaj więcej na: https://lapsdesign.pl