Uważamy, że ograniczona przestrzeń nie powinna ograniczać Twojego projektu, a to nie może być bardziej prawdziwe niż w przypadku wąskiej łazienki. Jedną z najlepszych rzeczy w wąskiej łazience jest to, że daje ona możliwość kreatywnego podejścia do projektu, tworząc prawdziwie unikalną i funkcjonalną przestrzeń.

To nie znaczy, że projektowanie wąskiej łazienki nie ma swojego własnego zestawu wyzwań, zbyt. Od rozmieszczenia armatury i urządzeń sanitarnych po zwalczanie znanego efektu "korytarza", kojarzonego z wąskimi przestrzeniami, jest tu wiele do rozważenia. Ale z każdym wyzwaniem można znaleźć kreatywne rozwiązanie.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak zaprojektować wąską łazienkę, oto nasze porady i wskazówki, które pomogą Ci optymalnie wykorzystać przestrzeń.

ZMIEŃ UKŁAD

Kolejną dobrą wskazówką dotyczącą planowania jest umieszczenie toalety i umywalki na tej samej długiej ścianie. Stworzy to przestrzeń wzdłuż przeciwległej ściany, nie tylko sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe, ale także pozostawiając dużo otwartej przestrzeni dla ruchu pieszego. Kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji o układzie, najpierw rozważ największy element, taki jak wanna lub kabina prysznicowa. Jeśli najkrótsza ściana w Twojej łazience jest wystarczająco długa, aby wygodnie zmieścić wannę (lub kabinę prysznicową), to jest to najprawdopodobniej najlepsze miejsce dla niej. Umieszczenie wanny lub kabiny prysznicowej na najdalszym końcu pomieszczenia zarówno zwiększa powierzchnię pokoju, jak i otwiera przestrzeń.

Wąskie łazienki mogą szybko wydawać się zagracone, jeśli armatura jest umieszczona w całym pokoju. Umieszczenie wszystkiego wzdłuż jednej ściany usprawni przestrzeń, czyniąc ją funkcjonalną i łatwą w nawigacji, a jednocześnie sprawiając wrażenie mniej wizualnie "zajętej".

łazienka

ZWIĘKSZENIE POWIERZCHNI

Alternatywą jest toaleta z krótkim rzutem, ponieważ jest ona specjalnie zaprojektowana tak, aby dobrze pasowała do mniejszych łazienek, nie naruszając ograniczonej przestrzeni. Jeśli w Twojej wąskiej łazience są wnęki i nisze, możesz rozważyć wykorzystanie ich na umywalkę, toaletę lub obie te rzeczy. Ponownie, to zapewnia, że pasują one dokładnie w przestrzeni bez wystawania do pokoju zbyt wiele. Wybierając dla wiszącej toalety i umywalki jest świetnym pomysłem w wąskiej łazience, ponieważ zajmują one trochę mniej miejsca. Brak podstawy i postumentu odsłania więcej zarówno podłogi, jak i ściany, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Dodatkowo, wisząca armatura zwiększa powierzchnię przestrzeni - dając trochę więcej miejsca do chodzenia, więc pokój będzie się wydawał bardziej przestronny!

SMUKŁA ARMATURA

Nic dziwnego, że wąska umywalka jest idealnym rozwiązaniem dla wąskiej łazienki. Klasyczny design i czyste linie wąskiej, prostokątnej umywalki sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce, a niski profil oznacza, że nie będzie ona wystawać w głąb pomieszczenia. Mimo to nadal mają sporą powierzchnię do mycia - nie musisz się więc martwić, że umyjesz się w naparstku wody!

Wąski zestaw mebli łączący toaletę, wąską umywalkę i dopasowaną szafkę może być kompaktowym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem, które oferuje również dużo miejsca do przechowywania. W toalecie podtynkowej ukryta jest spłuczka, dzięki czemu stanowi ona schludny i opływowy dodatek do Twojej łazienki.

LUSTERKO, LUSTERKO

To może być stara sztuczka designerska, ale naprawdę działa. Umieszczając duże lustro w łazience nie tylko sprawia, że pokój wydaje się większy niż jest w rzeczywistości, ale również odbija światło wokół pokoju, więc czuje się jaśniejszy, bardziej przestronny i większy też.

Umieszczanie lustra na przeciwległych końcach pokoju może sprawić, że przestrzeń poczuje się mniej zwarta i ograniczona. Jest to szczególnie przydatne, jeśli Twoja łazienka nie ma okna lub ma bardzo mało naturalnego światła.

Alternatywnie, duże lustro centralne będzie dużym, śmiałym oświadczeniem w wąskiej przestrzeni. Oprócz tego, że pomaga oświetlić pomieszczenie, duże lustro stanowi świetny punkt centralny, tworząc wizualny przepływ i zapobiegając efektowi korytarza, przyciągając wzrok i rozbijając przestrzeń ściany.

STWÓRZ ILUZJĘ PRZESTRZENI

Wystrój wnętrza może mieć wpływ na to, jak duży, mały lub wąski wydaje się pokój. Jasne kolory są idealne do wąskich pomieszczeń, ponieważ ciemne lub odważniejsze kolory mogą sprawić, że przestrzeń wyda się mniejsza i bardziej "zamknięta" niż jest w rzeczywistości. Jaśniejsze odcienie, takie jak blady błękit i zieleń, a nawet delikatny żółty, mogą wnieść do pomieszczenia odrobinę koloru, nie przytłaczając go jednak w ciasnej przestrzeni.

Kremy, biele i zgaszone biele są również dobrym wyborem w łazienkach o ograniczonej przestrzeni. Odcienie bladości sprawiają wrażenie większego pomieszczenia, ponieważ wpada do niego więcej światła; nie tylko zapewniają uczucie świeżości w małej przestrzeni, ale również mogą powodować efekt cofania się ścian, dzięki czemu przestrzeń wydaje się być otwarta.

Podobnie, warto pomyśleć o bladych i neutralnych odcieniach dla swoich płytek. Błyszczące płytki naprawdę pomogą sprawić, że pokój wyda się jaśniejszy, z połyskiem działając jako powierzchnia odbijająca, pomagając odbić światło wokół pokoju. Neutralne odcienie płytek przyniosą dotyk ciepła bez bycia natrętnym i kurczenia się przestrzeni jak ciemniejsze kolory mogłyby.

USUŃ BAŁAGAN

Nic nie sprawia, że pokój wydaje się mniejszy niż kosmetyki, mydła, rolki papieru toaletowego i reszta zaśmiecające każdą powierzchnię, w tym przestrzeń wokół umywalki, parapety, boki prysznica i wanny. Cramming dużo meble w ograniczonej przestrzeni nie zrobi nic, aby pomóc pokój wydaje się większy, ale przechowywanie jest niemniej jednak bardzo potrzebne rozważania dla łazienek dużych i małych.

Nifty medicine cabinet lub narożna jednostka może siedzieć schludnie w przestrzeni i zapewniać dom dla makijażu, kosmetyków i innych przyborów toaletowych, które w przeciwnym razie mogłyby rezydować na powierzchniach w całej łazience. Kosz na kosmetyki do kąpieli lub pod prysznic może pomóc w przechowywaniu szamponu i żelu pod prysznic w schludny i zorganizowany sposób.

Możesz również rozważyć zainwestowanie w akcesoria, takie jak mydelniczki i uchwyty na szczoteczki do zębów, aby obszar wokół umywalki wyglądał schludnie i czysto. Bez miejsca do przechowywania wszystkich produktów w łazience, bałagan i bałagan mogą szybko się gromadzić.

Nieuporządkowana łazienka może naprawdę skurczyć przestrzeń, więc w wąskiej łazience, gdzie przestrzeń jest już ograniczona, warto znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania, takie jak szafka ścienna, aby wszystko w łazience miało swoje własne miejsce. Lustrzane szafki są doskonałą opcją zbyt, ponieważ mogą one sprawić, że pokój czuje się większy, jednocześnie dając Ci niektóre bardzo potrzebne ukryte dodatkowe miejsce do przechowywania.

Trochę twórczego myślenia i właściwego planowania może być kluczem do odblokowania prawdziwego potencjału wąskiej łazienki, od wyboru schludnych i opływowych opraw, do planowania lekkiego i jasnego schematu kolorów, który stworzy iluzję przestrzeni.

Lustra mogą stanowić doskonały punkt centralny, a także odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się szersze. Wiszące oprawy są idealnym wyborem, aby zwiększyć powierzchnię pokoju, ale jeśli pokój ma wnęki i nisze, można je również wykorzystać, aby zapobiec wkraczaniu opraw w przestrzeń.