Jako jedno z najbardziej ruchliwych pomieszczeń w domu, nie trzeba długo czekać, aby łazienka stała się miejscem, w którym gromadzą się pleśń, brud i bakterie. Z tym w umysle, czyścić łazienkę może szybko zostać strasznym obowiązkiem, szczególnie gdy szybki wyciera z antybakteryjną chusteczką jest nieprawdopodobny robić dużo z różnicy.

Jeśli masz bluesa czyszczenia łazienki lub jeśli szukasz skutecznej porady czyszczenia, to mamy wszystkie wskazówki, których potrzebujesz, aby uczynić czyszczenie łazienki doddle.

Złe nawyki w łazience

Tam są garść pospolity łazienka przyzwyczajenia które właściwie przyczyniają się tworzyć niepotrzebnego bałagan. Wprowadzając kilka zmian do swojej regularnej rutyny w łazience, możesz zaoszczędzić sobie mnóstwo czasu na sprzątanie.

Pozwól na cyrkulację powietrza

Łazienka i wilgoć idą w parze, ale tak samo jak wilgoć i większość problemów łazienkowych, takich jak pleśń i grzyby. Utrzymuj wilgoć pod kontrolą otwierając okno lub używając wentylatora wyciągowego, gdy bierzesz prysznic i przez 15 do 25 minut po nim. Pozwala to parze wodnej rozproszyć się i pomaga nadmiarowi wilgoci wyschnąć.

Jeśli w Twojej łazience nie ma okna, będziesz potrzebował wentylatora wyciągowego, aby spełnić wymagania przepisów budowlanych, a jeśli interesuje Cię mokry pokój, będzie to niezbędna inwestycja.

Trzymaj pokrywę na nim

Wszyscy znamy ten odwieczny argument o opuszczaniu deski klozetowej, ale co z pokrywą? Często zupełnie zapomina się o zamykaniu pokrywy po każdym spłukaniu. Jest to powszechny zły nawyk, a jego zmiana może być kluczem do utrzymania łazienki w czystości i higienie.

Pozostawienie otwartej pokrywy toalety podczas spłukiwania może pozwolić bakteriom i maleńkim cząsteczkom wody rozpraszać się po pomieszczeniu. Po prostu odsuń pokrywę podczas spłukiwania, a powstrzymasz bakterie i sprawisz, że łazienka stanie się bardziej higienicznym miejscem.

Porada: Foteliki Soft-close posiadają zawias z miękkim zamknięciem, który umożliwia zamknięcie pokrywy bez trzaskania. Posiadają one również funkcję szybkiego wypinania, która ułatwia zdejmowanie deski sedesowej do czyszczenia!

Najlepsze praktyki dotyczące szczoteczek do zębów

Szczoteczki do zębów potrafią narobić sporo bałaganu, pozostawiając ślady pasty na umywalce, szafce pod umywalkę i innych powierzchniach. Bardziej higieniczne jest przechowywanie szczoteczek do zębów w pozycji pionowej, niż kładzenie ich płasko na powierzchni.

Uchwyt na szczoteczki do zębów lub ceramiczny kubek jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli przechowujesz szczoteczki do zębów w szklance lub kubku, pamiętaj, aby raz w tygodniu opłukać je gorącą wodą z mydłem lub umyć w zmywarce.

Ukryte plamy brudu

Być może jednym z powodów, dla których sprzątanie łazienki jest jednym z najbardziej przerażających obowiązków domowych, jest fakt, że jest tam tak wiele różnych obszarów, które wymagają uwagi. Jednak dając wanna, umywalka, prysznic i loo regularne wycieraczki z gorącą wodą z mydłem może przejść długą drogę do utrzymania łazienki w czystości, więc warto skupić swoją uwagę na tych często pomijanych pułapkach zarazków podczas cotygodniowego czyszczenia.

Właściwe uchwyty

Niektóre produkty łazienkowe są wykonane z myślą o łatwości czyszczenia, więc szukaj takich, które ułatwią Ci zadanie. Podwieszane toalety, umywalki i bidety dają ci lepszy dostęp do wszystkich tych trudno dostępnych miejsc, co oznacza, że możesz utrzymać je w nieskazitelnej czystości bez zbytniego wysiłku. Toalety montowane tyłem do ściany to świetny sposób na wyeliminowanie potencjalnych pułapek na brud. Mądry wybór armatury pomoże Ci utrzymać łazienkę w nieskazitelnej czystości, tak jak to tylko możliwe.

Podstawa toalety

Bardziej oczywiste części toalety to sedes i miska, które powinny być regularnie czyszczone. Jednak podstawa i obszar wokół podstawy toalety również mogą być siedliskiem bakterii, więc warto raz w tygodniu przemyć je antybakteryjnym środkiem czyszczącym. Zbiornik (spłuczka), jeśli jest na widoku, również powinien być wytarty, podobnie jak uchwyt spłuczki, który również wymaga dezynfekcji!

Powierzchnie

Od parapetów po szafki i półki, wszystkie powierzchnie mogą gromadzić brud i bakterie. Szybkie przetarcie ich sprayem lub antybakteryjnym środkiem czyszczącym pozwoli utrzymać zarazki z dala od nich.

Zasłona prysznicowa

Pleśń i grzyby mogą być koszmarem do usunięcia z zasłon prysznicowych i wykładzin. Ciepłe pranie wypłucze je do czysta dla plastikowych i materiałowych zasłon, o ile nadają się one do prania w pralce. Dla tkaninowych zasłon po prostu podąża instrukcje na opieki etykietce, podczas gdy plastikowi zasłony lub liners mogą myjący na wysokiej temperaturze z twój zwyczajnym detergentem.

Jako pleśń jest podatny plamienie, zasłony mogą wciąż pojawiać się brudny nawet po domyciu. Jak stary saying iść, zapobieganie jest lepszy niż lekarstwo, więc regularnie biegać je przez pralka opłukuje daleko od mydlanej piana i inny brud, zapobiegający pleśniową budowę.

Odpowiednie środki czyszczące i spraye

Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących, ale nie wszystkie nadają się do każdego materiału w Twojej łazience. Większość środków czyszczących do wielu powierzchni nadaje się do czyszczenia półek, powierzchni, uchwytów i wszelkich innych zakamarków w łazience i wokół niej. Dodatkowo, jest to powszechne błędne przekonanie, że jeden rodzaj środka czyszczącego jest odpowiedni do stosowania w całej łazience. Różne obszary łazienki będą wymagały różnych produktów.

Wanna

Do czyszczenia wanny upewnij się, że środek czyszczący, którego używasz nie jest ścierny, ponieważ może to spowodować uszkodzenie materiału. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą rzeczą do czyszczenia wanny jest ciepła woda z mydłem i miękka gąbka.

Lustra

Użyj płynu do mycia szyb na lustrach, oknach i innych powierzchniach odbijających światło, aby przywrócić im blask. Spray do wielu powierzchni i inne środki czyszczące najprawdopodobniej rozmażą się po powierzchni - zwykle sprawiając, że szkło wydaje się brudniejsze niż było pierwotnie!

Wskazówka: Aby utrzymać lustro w doskonałym stanie, nanieś środek do czyszczenia szkła na ściereczkę, a nie bezpośrednio na szkło, ponieważ może to uszkodzić uszczelniacz krawędzi.

Płytki i fugi

Ponieważ płytki wykonane są z różnych materiałów, nie wszystkie środki czyszczące są odpowiednie do ich stosowania. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, jaki środek czyszczący będzie najskuteczniejszy w przypadku Twoich płytek. Kamień naturalny, taki jak trawertyn, może być dość porowaty i podatny na ślady lub uszkodzenia spowodowane przez ścierne środki czyszczące.

Specjalnie opracowane środki do czyszczenia fug są idealne do usuwania brudu z fug płytek. Alternatywnie, myjka parowa może być wolną od chemii opcją usuwania brudu.

Czyszczenie łazienki nie musi być wielkim zadaniem. W rzeczywistości, robiąc to mało i często jest bardziej prawdopodobne, aby zapobiec gromadzeniu się brudu, co skutkuje epickim głębokim czyszczeniem. Co więcej, regularne mini-sprzątanie zapewnia, że przestrzeń pozostaje higieniczna i wolna od zarazków!

Końcowa uwaga, aby dodać: Zawsze sprawdzaj etykietę na środkach czyszczących i instrukcje konserwacji dostarczane z twoimi produktami.