Podczas dekorowania jakiegokolwiek pomieszczenia, może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Od odważnych i jaskrawych kolorów do chłodnych, relaksujących tonów i ciemnych odcieni - jest tak wiele do wyboru, co sprawia, że trudno jest wymyślić własny kolor łazienki.

Chociaż o kolorze łazienki często decyduje kolor płytek i armatury, wciąż jest w czym wybierać. Po pierwsze, zastanów się, jaki wygląd chcesz osiągnąć, dzięki temu wybór kolorów do łazienki nie będzie już tak trudny.



Wybierz swoje ulubione kolory

Gdy masz już pomysł, w jakim kierunku chcesz urządzić łazienkę, wybierz wszystkie kolory, które Ci się podobają. To da Ci punkt wyjścia, z którego możesz zawęzić wybór do około 5 opcji.

Dodaj charakterystyczną ścianę w wybranym przez siebie pastelowym kolorze, takim jak ta wspaniała farba Elderflower Cordial, i powiel ją wybranymi akcesoriami.


Koło kolorów

Schematów kolorów nie wybiera się tak po prostu z kapelusza. Wiedza o tym, które kolory w łazience będą ze sobą współgrać, jest czymś w rodzaju nauki. Biorąc do ręki koło barw, będziesz mógł zobaczyć, jak poszczególne kolory oddziałują na siebie. To może pomóc zawęzić wybór, jeśli chodzi o pomysły na kolorystykę łazienki.

Dowiedz się, jak używać koła barw do tworzenia harmonijnych schematów kolorystycznych w swoim domu.


Zasada 3

Ta kolorystyczna wskazówka będzie naprawdę pomocna przy wyborze schematu kolorystycznego dla Twojej łazienki. Wybierz 3 kolory łazienkowe, które ze sobą współgrają i zastosuj zasadę podziału 70-20-10. Najjaśniejszy kolor będzie zajmował około 70% wystroju, kolejne 20% - 20%, a najodważniejszy - 10%.


Akcesoria

Gdy już masz swój schemat kolorów, upewnij się, że używasz ich w całym pomieszczeniu, a nie tylko na ścianie. Załóżmy więc, że zdecydowałeś się na odważną zieloną farbę, upewnij się, że jest ona kontynuowana na ręcznikach, meblach i akcesoriach.


Łączenie kolorów neutralnych

Jeśli podoba Ci się pomysł wyciszenia i zrelaksowania się w pokoju, neutrale są dobrym rozwiązaniem, ale nadal istnieją pewne zasady podziału. Nigdy nie decyduj się na jeden kolor, ponieważ sprawi to, że pokój będzie wydawał się mdły i nudny. Zamiast tego spróbuj zmieszać dwa neutralne kolory, tym razem w proporcji 70:30.

Ciemniejszy kolor, taki jak ten Midnight Blue, może się sprawdzić, jeśli zostanie użyty z rozwagą.

Dla osób z mniejszymi łazienkami często ciemne odcienie są nawet nie do pomyślenia, ale jeśli masz oko do projektowania, te kolory w łazience mogą być zastosowane bez sprawiania, że przestrzeń wydaje się mała.

Ciepłe i bogate odcienie można zrównoważyć dużą dawką bieli lub innego jasnego koloru - uważaj jednak, aby nie przesadzić.


Bądź odważny

Dla tych, którzy chcą, aby ich łazienka była wyrazista stylistycznie, dobrym wyborem będą jasne, odważne kolory. Możesz zestawić ze sobą dwa odważne kolory, a następnie uzupełnić je kolorem neutralnym.

Pamiętaj, że duże kolory w łazience powinny być ograniczone do akcesoriów i akcentów, a nie do dominującego koloru ścian.


Znajdź inspirację gdzie indziej

Jeśli naprawdę nie wiesz, od czego zacząć, wybierając kolor do łazienki, rozejrzyj się po pozostałych pomieszczeniach w domu. Jeśli masz pokój z odważnym akcentem kolorystycznym, możesz wykorzystać go do stworzenia swojego schematu kolorystycznego w łazience.

Aby uzyskać doskonały wybór kolorów do łazienki, sprawdź naszą wspaniałą ofertę farb do kuchni i łazienki.