Jak mała może być Twoja łazienka? W ramach obchodów święta Wielkiej Brytyjskiej Łazienki, przyglądamy się jak mała może być Twoja łazienka.

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się nasi klienci podczas zmiany aranżacji łazienki, jest brak miejsca. Jest to jeden z powodów, dla których poświęcamy wiele czasu na wymyślanie pomysłów na małą łazienkę!

Ponieważ przeciętne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii jest obecnie najmniejsze, odkąd zaczęto prowadzić rejestry, trudno się dziwić, że tak wielu z Was szuka sposobów na wyciśnięcie z łazienki każdego dostępnego centymetra.

Jak mała może być łazienka, bez uszczerbku dla stylu i komfortu? Postanowiliśmy sami to sprawdzić.


Jak mała może być łazienka?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieją wytyczne dotyczące wymiarów, które zapewniają bezpieczeństwo i użyteczność łazienki. Każdy profesjonalny monter łazienek powinien wiedzieć, jakie są te wytyczne.

Na przykład, między przednią częścią toalety lub umywalki a innymi przeszkodami należy pozostawić wolną przestrzeń o szerokości co najmniej 510 mm. Jest to wymóg, choć zalecana odległość wynosi co najmniej 760 mm. Mając to na uwadze, udało nam się stworzyć rodzinną łazienkę o wymiarach zaledwie 1,7 m x 1,7 m oraz kabinę prysznicową/salon kąpielowy o wymiarach zaledwie 1,5 m x 1,25 m.

Aby uzyskać pełne wytyczne, dowiedz się, jak zaplanować układ łazienki.


Łazienka z wanną

Chociaż nie ma ostatecznych danych na temat przeciętnej wielkości łazienki w Wielkiej Brytanii (pomiar ponad 25 milionów łazienek może trochę potrwać!), uważamy, że przeciętna wielkość łazienki to około 2,4 m x 2,7 m (czyli około 6,5 m²). Tak więc, aby Twoja łazienka mogła być naprawdę sklasyfikowana jako mała, powinna być bardziej kompaktowa niż ta.

Niedawny artykuł w BBC News pokazuje, jak bardzo zmniejszyły się rozmiary brytyjskich domów w ciągu ostatniego stulecia, więc trudno się dziwić, że brak miejsca jest prawdziwym problemem we współczesnych mieszkaniach. Przyjrzyjmy się zatem głównej łazience, która ma wymiary zaledwie 1,7 m x 1,7 m.

Aby zmieścić wannę o standardowych wymiarach, długość jednej ściany musi wynosić maksymalnie 1,7 metra. Oczywiście można wybrać krótszą wannę i wiele osób tak właśnie robi, zwłaszcza jeśli preferują szybką kąpiel zamiast długiej, relaksującej kąpieli. Mamy w ofercie wanny proste o długości 1,5 m, które po zamontowaniu parawanu i prysznica można wykorzystać jako wielofunkcyjną wannę prysznicową.

Aby zoptymalizować plan podłogi, a jednocześnie zapewnić miejsce do przechowywania, zastosowaliśmy toaletę i umywalkę o szerokości nieco ponad metra. Szafka przy ścianie pełni funkcję półki, a jednocześnie jest wyposażona w poręczną szafkę. Ponadto, dzięki łatwej w montażu szafce wiszącej, możesz przechowywać wszystkie balsamy i eliksiry w schludny i dyskretny sposób.

Planując łazienkę, musisz wziąć pod uwagę także kilka innych czynników, takich jak rozmieszczenie okien i drzwi, nie wspominając o położeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej i rur odpływowych.

Jakie produkty?

 • Orchard Eden biały 1060 mm z toaletą Eden montowaną tyłem do ściany i miękko zamykaną deską sedesową
 • Wanna prysznicowa prosta o kwadratowych krawędziach Orchard z parawanem prysznicowym 6 mm i relingiem
 • Orchard Wharfe owalna natynkowa bateria prysznicowa
 • Orchard Eden bateria umywalkowa
 • Orchard Elena bateria wannowa
 • Orchard Reflex biała szafka z lustrem stalowym 550 x 300 mm
 • Multipanel Heritage Esher Matte Hydrolock panel ścienny do prysznica

Łazienka lub łazienka z kabiną prysznicową

Jeśli możesz obyć się bez wanny, możesz nieco zmniejszyć rozmiar łazienki, a ta ma zaledwie 1,5 m x 1,25 m. Kabina prysznicowa zmieści się w narożniku i może sięgać mniej niż metr w dół każdej ściany. Popularnymi rozmiarami są 800 mm x 800 mm i 900 mm x 900 mm. Kabinę w kształcie czworokąta można dobrze wykorzystać, a dzięki przesuwanym drzwiom nie będzie ona przeszkadzać w pozostałych częściach pomieszczenia.

Zastosowaliśmy narożną umywalkę na ścianie obok drzwi oraz krótką, wystającą toaletę, aby zapewnić dużo wolnej przestrzeni. Dodanie miejsca do przechowywania jest bardzo trudne w tak małej przestrzeni, więc poszliśmy na kompromis, montując wieszak na ręczniki i półki.

Jakie produkty?

 • Orchard Derwent okrągła kompaktowa toaleta z miękkim zamykanym sedesem
 • Orchard Eden umywalka narożna wisząca 370mm
 • Orchard 6mm dwudrzwiowa kabina prysznicowa kwadrantowa
 • Orchard Niskociśnieniowa termostatyczna natynkowa bateria prysznicowa
 • Zenolite plus air akrylowy panel ścienny 2070 x 1000
 • Mont Blanc white marble effect matt płytka ścienna i podłogowa 600mm x 600mm

Wspaniała brytyjska łazienka

Bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja łazienka, uważamy, że brytyjskie łazienki są wspaniałe! Dlatego właśnie świętujemy Wielką Brytyjską Łazienkę, dostarczając narodowi nowych inspiracji. Zobacz wszystkie nasze wspaniałe brytyjskie łazienki, klikając na poniższe zdjęcie.


Małe przestrzenie

W Victoria Plum mamy mnóstwo świetnych pomysłów, aby jak najlepiej wykorzystać małą łazienkę. Aby poznać więcej rozwiązań pozwalających na oszczędność miejsca, kliknij na poniższy obrazek.